انواع زانویی کدام اند؟

در سیستم های لوله کشی آب اتصالات زیادی مورد استفاده قرار میگیرند. شاید برخی از آنها خیلی کوچک و ساده به نظر برسند اما با وجود سادگی خود ، میتوانند بسیار کارآمد باشند.یکی از این اتصالات لوله آب زانویی ها هستند.ما در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی انواع زانویی ها و کاربرد آن در صنعت لوله کشی بپردازیم.

انواع زانویی لوله کدام است؟

زانویی چیست؟

همانطور که گفته شد زانویی یکی از انواع اتصالات لوله آب در لوله کشی است که به دلیل شکل خمیدگی و شباهت به زانوی انسان، نام زانو به خود گرفته است. از زانو ها برای تغییر جهت جریان در بین دو لوله استفاده میشود.

در سیستم های لوله کشی گاهی نیاز است مسیر لوله ها را تغییر دهیم؛ در این مواقع میتوان از زانویی ها استفاده کرد.برای متصل کردن زانویی ها میتوان از بات فیوژن یا جوش حرارتی بهره برد.

کاربرد زانویی ها

ذکر شد که کاربرد های زانویی در تاسیسات ساختمانی بسیار بوده و کارکرد بالایی دارد.در این قسمت از نقاله به مهم ترین کاربرد های زانویی ها میپردازیم.

  • زانویی در خطوط جریان گاز، مایعات فرایندهای صنعتی، دارویی، ساختمانی و بسیاری کاربردهای تخصصی دیگر، به کار می رود.
  • زانویی‌ها سازه‌هایی از مصالح سنگین، برای کاربردهایی نظیر مقاومت در برابر دمای بسیار پایین یا بالا و غیره هستند.
  • زانویی‌ها برای استفاده در سیستم‌های کنترل و فرایند، ابزارها و تجهیزات به کار رفته در کارخانه‌های شیمیایی، نفتی، انرژی سیال، الکترونیکی و پالپ و کاغذ، به طور خاصی طراحی شده اند.

انواع زانویی ها

زانو ها بر اساس المان های مختلف در دسته های مختلفی قرار میگیرند. المان هایی از جمله شعاع زانویی، زاویه و نوع اتصال موجب شده انواع مختلفی از زانو ها تولید شوند.در ادامه هر کدام از این دسته بندی ها را معرفی و بررسی خواهیم کرد.

انواع زانویی

انواع زانو از جهت شعاع زانویی:

منظور از شعاع زانویی، میانگین شعاع خمیدگی زانویی است. زانو ها بر اساس شعاع زانویی در دو دسته طبقه بندی میشوند.

۱) زانویی شعاع بلند:

در زانویی با شعاع بلند شعاع مرکزی، ۱.۵ برابر اندازه اسمی لوله یا به بیانی دیگر، ۱.۵ برابر قطر لوله است. به طور معمول، در لوله‌کشی‌ها از زانویی‌هایی با شعاع بلند استفاده می‌شود چرا که افت فشار در آن‌ها در مقایسه با زانویی‌های با شعاع کوتاه، کمتر است. زانویی‌های بلند شعاع، نسبت به زانویی‌های با شعاع کوتاه، مقاومت اصطکاکی کمتری نسبت به مایع دارند.

چپقی پرسی توپيچ سوپرپایپ

۲) زانویی شعاع کوتاه:

در زانویی‌های با شعاع کوتاه شعاع مرکزی، مساوی اندازه اسمی لوله یا به بیان دیگر، یک برابر طول لوله است. زانویی کوتاه شعاع، تحت شرایط فضایی محدود به کار می رود. ضمناً، به دلیل تغییر ناگهانی جریان، افت فشار آن بالا است. زانویی کوتاه شعاع، نسبت به زانویی بلند شعاع، ارزان تر بوده و چرخش تیزتری به لوله می‌دهد.

انواع زانویی از جهت زاویه:

۱) زانویی ۹۰ درجه:

نام دیگر این زانو ، زانویی عمودی می باشد که موجب تغییر زاویه ۹۰ درجه ای حرکت سیال میشود.زانویی ۹۰ درجه می تواند به ۲ صورت شعاع کوتاه و شعاع بلند ساخته شود که هر کدام کاربرد خاص خود را پیدا میکنند.

زانویی 90 درجه

۲) زانویی ۴۵ درجه:

همانطور که از نامش پیداست، زانویی ۴۵ درجه برای تغییر مسیر لوله ها به اندازه ۴۵ درجه مورد استفاده قرار میگیرد.زانویی ۴۵ درجه نسبت به زانویی ۹۰ درجه اصطکاک کمتری با فشار پایین تری ایجاد میکند که موجب میشود لوله کمتر دچار گرفتگی شود.در نتیجه لوله کش ها سعی خود را میکنند تا بیشتر از این نوع زانویی بهره ببرند‌.

۳) زانویی ۱۸۰ درجه:

 زانویی‌های بازگشتی برای ایجاد تغییر جهت‌های ۱۸۰ درجه، مورد استفاده قرار گرفته اند که در انواع شکل‌های با شعاع کوتاه و بلند در دسترس هستند. این زانویی‌ها در سیم پیچی‌های حرارتی، مبدل‌های حرارتی، دریچه تانک و غیره، مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع زانویی ها از جهت اتصال:

زانویی ها بر اساس اتصال نیز انواع مختلفی دارند که میتوان در سه دسته جای داد.

۱) زانویی جوش سوکتی:

در این نوع زانویی قطر واقعی انتهایی از قطر زانویی بیشتر است زیرا انتهای زانو جوشی دارای ناحیه ای ذوزنقه ای شکل است که برای انجام عملیات جوشکاری انتهای لوله را در این ناحیه قرار می دهند. در نتیجه باید دقت کرد که قطر زانویی با قطر بیرونی لوله مطابقت داشته باشد.

۲) زانویی رزوه ای:

از لحاظ ظاهری مشابه با زانویی سوکتی است، تفاوت آن این است که سطح داخلی ناحیه ی ذوزنقه شکل توسط ماشین کاری تبدیل به رزوه شده است و باز کردن و نصب آن راحت تر می باشد، در نتیجه برای نگهداری و تعمیر خطوط  لوله کارآمد است.

زانویی رزوه ای

۳) زانویی لب به لب:

این نوع زانویی معمولا از جنس فولاد است و  از طریق پرس گرم تولید می شود. زانویی لب به لب مستقیما به لوله فولادی جوش می شود و نسبت به سایر اتصالات معمولا برای زانو جوشی با فشار و دمای بالاتر استفاده می شود.

خرید زانویی ها 

 گروه تاسیسات صنعتی ساختمانی الوآهن با تجربه چندین سال خدمت ، افتخار فروش محصولات متنوع در زمینه تاسیسات ساختمانی از جمله انواع زانویی ها را دارد.

شما میتوانید برای خرید انواع زانویی در برند های مختلف ، هم به صورت حضوری از طریق فروشگاه که آدرس آن در سایت ذکر شده است؛ و یا غیر حضوری از طریق صفحه فروشگاه در سریع ترین زمان ممکن اقدام کنید و بهترین قیمت و ضمانت پس از فروش را از گروه الوآهن تجربه کنید.