بررسی انواع تاسیسات ساختمانی

از گذشته تا کنون صنعت ساختمان سازی جایگاه خاصی داشته است. از خانه های گلی گرفته تا آسمان خراش های امروزی به تاسیسات ساختمانی نیاز دارند.

یکی از حوضه های پر اهمیت صنعت ساختمان سازی ، تاسیسات ساختمانی میباشد. تاسیسات ساختمانی اگر درست طراحی شوند ، آرامش را به ساختمان آورده و از اتلاف انرژی جلوگیری میکند. در این مقاله ما قصد داریم به بررسی تاسیسات ساختمانی و انواع آن پرداخته و اطلاعاتی کسب کنیم.

انواع تاسیسات ساختمانی کرام اند؟ن

منظور از تاسیسات ساختمانی

در حقیقت تاسیسات ساختمانی ، اجزای حیاتی یک ساختمان می باشند که مربوط به شرایط دیداری، حرارتی، شنیداری و بهداشتی میشوند.

هدف تاسیسات ساختمانی ایجاد آرامش و آسایش ساکنان ساختمان است . در نتیجه باید به خوبی و با دقت طراحی شوند وگرنه کاربرد خود را از دست میدهند. تاسیسات ساختمانی انواع مختلفی دارد که در ادامه این مقاله به معرفی و بررسی انواع آن می پردازیم.

اهمیت تاسیسات ساختمانی

شاید مهم ترین کاربرد تاسیسات ساختمانی ، جلوگیری از اتلاف انرژی باشد. غیر قابل انکار است که در دنیای مدرن امروز انرژی حرف اول را می زند ولی انرژی زیادی در دسترس بشر نیست. در این راستا در صنعت ساختمان سازی ، تاسیسات ساختمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

علاوه بر این تمام انسان های دنیا به دنبال رفاه و آرامشی هستند که تاسیسات ساختمانی برای آن ها رقم می زند. همچنین بازرس های امروزی در بررسی کیفیت ساختمان به تاسیسات ساختمانی توجه ویژه ای می کنند.

تاسیسات ساختمانی

طراحی تاسیسات ساختمانی

مهندسان و معماران برای طراحی تاسیسات ساختمانی به نکات زیر توجه خاصی دارند.

 • شرایط معماری ساختمانی
 • شرایط اقلیمی محل احداث ساختمان
 • فیزیک و نحوه ساخت ساختمان‌

در نتیجه تاسیسات ساختمانی مناسب به شرایطی که گفته شد بستگی دارد . اجازه دهید در ادامه به بررسی انواع مختلف تاسیسات ساختمانی بپردازیم.

انواع تاسیسات ساختمانی

 به طور کلی تاسیسات ساختمانی به دو دسته ی کلی تاسیسات ساختمانی مکانیکی و تاسیسات ساختمانی الکتریکی تقسیم میشوند.

هر کدام از این دو از زیرمجموعه و تجهیزات خاصی تشکیل شده اند. معمولا توجه کمی به نوع تاسیسات ساختمانی میشود ولی خیلی مهم است که تاسیسات ساختمانی با ساختمان مربوط و شرایط آن ارتباط خوبی داشته باشد.

انواع تاسیسات ساختمانی

تاسیسات مکانیکی:

خیلی ها تاسیسات ساختمانی مکانیکی را قلب ساختمان میدانند زیرا هر گونه اخلال در آن عوارض زیادی برای ساختمان در پی دارد.

وظیفه تاسیسات ساختمانی تامین آب گرم، ایجاد سرمایش و گرمایش در ساختمان، تامین فشار آب و… می باشد که تجهیزات تاسیسات ساختمانی معمولا در موتورخانه و یا پشت بام‌نصب میشود.

از دیگر وظایف تاسیسات ساختمانی مکانیکی میتوان به سیستم های هشدار خطر ، اندازه گیری مصارف، آسانسور و پله برقی اشاره نمود. خود تاسیسات ساختمانی به دو شاخه ساختمانی و صنعتی تقسیم میشود.

1) تاسیسات  مکانیکی صنعتی:

فاضلاب و سیالات، سیستم آبرسانی، انتقال آب ، تصفیه آب، تولید انرژی از سیالات و… از جمله موارد تاسیسات ساختمانی مکانیکی صنعتی محسوب می شوند.

تاسیسات ساختمانی مکانیکی

 2) تاسیسات مکانیکی ساختمان:

لیست زیر شامل بخش های مختلف تاسیسات ساختمانی مکانیکی میباشد که در ادامه به بررسی هر کدام می پردازیم.

 • تاسیسات ساختمانی حرارتی
 • تاسیسات ساختمانی بهداشتی
 • تاسیسات ساختمانی گاز رسانی
 • تاسیسات ساختمانی آتش نشانی

تاسیسات ساختمانی حرارتی  (گرمایشی و سرمایشی):

یکی از مهمترین بخش های تاسیسات ساختمانی ، تجهیزاتی است که برای سرمایش و گرمایش ساختمان به کار میرود. وظیفه تاسیسات ساختمانی حرارتی مطلوب کردن دمای محیط برای آسایش بیشتر میباشد.

اساس کار تاسیسات گرمایشی و سرمایشی بر پایه این است که همیشه گرما از مکان گرم به مکان سر منتقل میشود. دستگاه ها گرمایشی با انتقال گرما به هوا باعث گرم شدن فضا می شود. همچنین بر خلاف آن تاسیسات سرمایشی با حذف کردن‌گرما از هوا باعث سرد شدن آن مکان می شوند.

تاسیسات حرارتی دارای انواع مختلفی از سیستم های تهویه  از جمله تهویه های طبیعی، مکانیکی و ترکیبی میباشد.

تهویه طبیعی:

اساس سیستم تهویه طبیعی بر اساس اختلاف چگالی می باشد. به این صورت که هوای بیرون از طریق درب ها و پنجره ها توسط نیرو های حرارتی به داخل ساختمان هدایت و هوای داخل به خارج هدایت میشود.

تاسیسات ساختمانی

تهویه مکانیکی:

فن ها به صورت مکانیکی میتوانند انتقال هوا را انجام داده و اساس کار تهویه مکانیکی باشد‌.

تهویه ترکیبی:

در این نوع از تهویه از هر دو نوع قبلی استفاده شده و هوای داخل ساختمان مطلوب میشود.

تاسیسات ساختمانی بهداشتی (آب و فاضلاب):

این نوع از تاسیسات ساختمان وظیفه انتقال آب آشامیدنی به ساختمان و خارج کردن مواد زائد فاضلاب از ساختمان را دارد. در این راستا این دو سیستم موازی یکدیگر کار میکنند.

در انتقال آب پاک به ساختمان نیاز است بر جاذبه غلبه کرد ولی انتقال فاضلاب با استفاده از نیروی حاری و جاذبه زمین انجام میشود. برای مطالعه بیشتر در مورد نحوه انتقال آب و فاضلاب میتوانید مقاله لوله آب را مطالعه کنید.

تاسیسات ساختمانی گاز رسانی: 

انتقال گاز به ساختمان فرایندی حساس و مهم می باشد به طوری که در صورت اختلال ناچیز در آن احتمال عوارض شدید در ساختمان میباشد. از این رو سیستم های لوله کشی باید بر اساس استاندارد های شرکت ملی گاز ایران انجام گیرد.

برای مطالعه بیشتر در مورد تاسیسات ساختمانی  گازرسانی می توانید مقاله لوله گاز را مطالعه نمایید.

تاسیسات ساختمانی گاز رسانی

تاسیسات استخر و سونا:

در ساختمان های بزرگ امروزی استخر نیز یکی از تاسیسات ساختمانی محسوب میشود به طوری که از تنوع بالایی تیز برخوردار است. این تاسیسات ساختمانی دارای ۶ بخش زیر بوده و از مکانیزم پیچیده ای تشکیل شده است.

 • مدار گردش آب
 • آبنما و فواره
 • هیتر ها
 • سیستمهای اتوماتیک مواد شیمیایی .روشنایی
 • سیستم کنترل

تاسیسات آتش نشانی:

همانطور که گفته شد تاسیسات ساختمانی برای آرامش و آسایش به کار گرفته میشوند ولی این تنها کاربرد آن ها نیست. امنیت از مهم ترین نیاز های انسان است که تاسیسات ساختمانی آتش نشانی وظیفه ایجاد آن را در ساختمان دارد.

از تاسیسات ساختمانی آتش نشانی برای خاموش کردن آتش، کنترل آتش، حفاظت از سلامت افراد و جلوگیری از آسیب دیدن اموال ساختمان استفاده میشود. در این راستا تاسیسات ساختمانی آتش نشانی نیاز دارد یکی از عوامل مثلث آتش که شامل حرارت ، ماده سوختنی و اکسیژن می باشد را کنترل کند .

نحوه کار تاسیسات ساختمانی آتش نشانی به صورتی است که سنسور های الکتریکی آتش به سیستم های انتقال آب وصل هستند . در نتیجه با هشدار آن آب به مکان مورد نظر انتقال پیدا میکند .

نشانیتاسیسات ساختمانی آتشم

تاسیسات ساختمانی الکتریکی:

احتمالا به شنیدن این نام فکرتان به سمت لامپ و روشنایی رفت. کاملا درست فکر کردید زیرا تاسیسات ساختمانی الکتریکی به نحوه استفاده از برق در ساختمان می پردازد ولی همه چی به این سادگی نیست. به طور کلی ما انواع تاسیسات ساختمانی الکتریکی را در لیست زیر جمع آوری کرده ایم

 • تاسیسات ساختمانی روشنایی
 • تاسیسات پریز برق
 • تاسیسات ساختمانی برق
 • تاسیسات ارتباطی و…

جمع بندی

تاسیسات ساختمانی از تنوع سیستمی بسیار زیادی برخوردار است . از یک لامپ کوچک گرفته تا سیستم های بزرگ بهداشتی . از این رو در این مقاله ما سعی کردیم مهمترین تاسیسات ساختمانی را بازگو کرده و به بررسی آن بپردازیم .

پیشنهاد میکنم در صورت ساختمان سازی با مهندسین متخصص مشورت کنید زیرا انتخاب تاسیسات ساختمانی مناسب برای ساختمان فاکتور های زیادی تاثیر گذار هستند . در راستای همین ما این مقاله را برای اطلاعات کلی و کامل شما تهیه و منتشر نمودیم تا بلکه برایتان مفید واقع شود.