انواع درپوش لوله آب

 یکی از مهم ترین مشکلات ساختمان سازی در گذشته های دور ، نحوه انتقال آب به قسمت های مختلف ساختمان و وجود منبع آب در داخل خانه بوده است.اما امروزه دیگر به برکت وجود لوله و اتصالات ، این یک مشکل برای صنعت ساختمان سازی و لوله کشی به حساب نمی آید.با گذشت زمان انواع اتصالات لوله آب ساخته شد که موجب انتقال ساده آب به ساختمان می شوند. یکی از این اتصالات که فایده زیادی برای لوله کش ها داره ، درپوش لوله آب هست. در این مقاله از الوآهن قصد داریم به معرفی و بررسی انواع درپوش لوله آب بپردازیم.

انواع درپوش لوله آب

اتصالات لوله آب

قبل از معرفی درپوش لوله آب اجازه دهید نگاهی به انواع دیگر اتصالات لوله آب بیندازیم.

انواع اتصالات لوله آب بر اساس هدف و عملکرد خود در دسته های مختلفی قرار میگیرند.نقش هر کدام از انواع اتصالات لوله آب در سیستم های لوله کشی به اندازه خود مهم بوده و نمی توان از نظر اهمیت اتصالات لوله آب را دسته بندی کرد.در لیست زیر انواع اتصالات لوله آب جمع آوری شده است.

انواع اتصالات لوله آب

درپوش لوله آب چیست؟

درپوش یکی از ساده ترین انواع اتصالات لوله آب است که برای انسداد لوله ها کاربرد دارد.اگر بخواهیم یک لوله با قطر کم را مسدود کنیم ، بهترین گزینه درپوش های چهار گوش هستند.در حالی که بهتر است برای مسدود کردن لوله هایی با قطر زیاد از درپوش های شش گوشه استفاده کرد. سرپوش نوع ماده ی درپوش یا پلاگ است.به طوری که عملکرد یکسانی با درپوش دارد اما ماهیت ماده داشته و کاربرد آن در لوله های ماده است.

درپوش لوله آب ها برای خطوط آبرسانی صنعتی، تجاری و خانگی، ماشین آلات و تجهیزات پردازش و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین با هدف از بین بردن بلوک های هوا روی پمپ های آب سوار می شوند. از آنها به عنوان یک بخش مهم در اتصالات لوله یاد می شود.

اشکال مختلف درپوش لوله آب

درپوش لوله آب ها از نظر شکل طراحی خود در وسته های مختلفی قرار میگیرند. لوله کش بر اساس نیاز خود شکل درپوش لوله آب را انتخاب میکند.شکل های درپوش لوله آب شامل موارد زیر هستند:درپوش لوله آب

 1. مربع
 2. دایره 
 3. مستطیل 
 4. شکل U 
 5. شکل I 
 6. شش ضلعی

انواع درپوش لوله آب 

درپوش لوله آب ها از نظر نحوه ساخت در انواع مختلفی تولید می شوند.هر کدام از انواع درپوش لوله آب ها کاربرد خود را در سیستم لوله کشی دارند و بر اساس نوع لوله ها به کار برده شاید باید انتخاب شوند.در ادامه هر کدام از این درپوش لوله آب ها را معرفی و بررسی میکنیم‌.

۱) درپوش لوله آب دنده ای:

درپوش دنده ای همانطور که اسمش مشخص برای کور کردن و بستن مجرای خروج آب مورد استفاده قرار میگیرد. این نکته را فراموش نکنید که درپوش دنده ای دارای رزوه نر است. پس فقط در رزوه های ماده قابل قرار گرفتن است. توصیه میشود در فصل سرما و زمستان که آب درون لوله ها یخ می بندد ، درپوش های انتهایی سیستم را باز کنید و اجازه بدهید تا آب مانده در لوله ها خارج شود. این کار کمک میکند تا در فصل زمستان ، شکستگی و ترکیدگی در لوله های اتفاق نیفتد. تا سال آینده بتوانیم دوباره از سیستم آبرسانی و آبیاری تان مثل روز اول استفاده کنید.

درپوش لوله آب

۲) درپوش لوله آب مخروطی:

دارای بدنه مخروطی شکل هستند، که به خوبی لوله را می بندند . بعضی از این اتصالات می توانند هم به عنوان کپ و هم به عنوان کورکن استفاده شوند . درپوش های مخروطی و کورکن ها چندین کاربری دارند و با اتصالات نر و ماده NPT ، لوله  و شیلنگ های صاف و اتصالات صاف رزوه ای به خوبی عمل می کنند . این اتصالات دارای بدنه مخروطی هستند تا ضمن تسهیل در بازکردن، اتصال ایمن و محکمی را فراهم کند . کپ های مخروطی به گونه ای طراحی شده اند که از کلیه اتصالات داخلی و خارجی، رزوه ای و غیر رزوه ای در برابر آسیب ، خاک یا رطوبت محافظت می کند .

۳) درپوش های ضد چرخش:

همانطور که از نام این درپوش لوله آب پیداست، شکل ان مانع از چرخیدن لوله ها و شیلنگ ها میشود. از مزایای این درپوش لوله آب میتوان موارد زیر را نام برد:

انواع درپوش لوله آب

 • قابلیت نصب آسان و سریع
 • مقاوم در برابر فشار و ضربه احتمالی
 • مقاوم در برابر اشعه مادون قرمز
 • قیمت مناسب و مرقوم به صرفه
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی و کود های شیمیایی
 • قابلیت آب بندی کامل بدون نیاز به لوازم آب بندی
 • سهولت در باز و بسته شدن جهت بازدید لوله

خرید درپوش لوله آب 

گروه تاسیسات صنعتی ساختمانی الوآهن با تجربه چندین سال خدمت ، افتخار فروش محصولات متنوع در زمینه تاسیسات ساختمانی از جمله انواع اتصالات لوله آب را دارد.شما میتوانید برای خرید انواع اتصالات آب از جمله درپوش لوله آب ، هم به صورت حضوری از طریق فروشگاه که آدرس آن در سایت ذکر شده است؛ و یا غیر حضوری از طریق صفحه فروشگاه در سریع ترین زمان ممکن اقدام کنید و بهترین قیمت و ضمانت پس از فروش را از گروه الوآهن تجربه کنید.