بررسی لوله آب و انواع آن

در این مطلب قصد داریم نگاهی به  لوله آب و نقش آن در زندگی بشر بندازیم . در ادامه به نقد و بررسی مواردی همچون تاریخچه ، انواع لوله آب ، کیفیت و کارکرد آن ها ، برند های تولید و قیمت آن ها می پردازیم .  

بررسی لوله آب و انواع آن

تاریخچه لوله آب

ابتدا به سراغ بررسی نحوه انتقال آب در گذشته می رویم:
تاریخچه لوله کشی و استفاده از انواع لوله ها از جمله لوله آب به تمدن های باستانی ایران ، چین ، یونان، هند و روم برمیگردد ؛ جایی که اولین سیستم های انتقال آب ، فاضلاب و حمام های عمومی ساخته شده اند.

در زبان انگلیسی کلمه ای تحت عنوان PLUMBER ( لوله کش) وجود دارد که از واژه رومی Plumbum  به معنی ( سرب) گرفته شده است.ربط این موضوع به لوله آب از آنجایی شروع میشود که در روم باستان از سرب برای ساخت لوله آب ، زهکشی و حمام استفاده می شد.

کانال آبی که توسط ژولیوس فرانتوس طراحی شد، توانایی حمل روزانه 1 میلیون لیتر آب به شهر را داشت؛ ولی انتقاداتی از جمله مسمومیت رومیان به دلیل لوله آب های سربی به آن وارد بود.

نوسوس، اولین تمدنی بود که توانست یک سیستم خوب برای آبرسانی تمیز با استفاده از لوله آب سفالی ایجاد کند ؛ همچنین آن ها این لوله آب ها را برای دفع فاضلاب به کار می بردند .
البته باستان شناسان ایرانی توانسته اند در محوطه ای به نام فراش یک سیستم آبرسانی 5 هزار ساله از جنس لوله آب سفالی کشف کنند که نشان میدهد ایرانیان باستان نیز به خوبی از لوله آب های سفالی بهره برده اند.

انواع لوله آب 

در ادامه می رویم که بفهمیم لوله آب ها از نظر جنس ساخت، کارکرد و نوع به چه طریقی طبقه بندی میشوند. به طور کلی لوله های انتقال آب و فاضلاب به 3 دسته کلی گالوانیزه ، پلاستیکی و چدنی تقسیم می شوند .البته هر کدوم از این دسته ها انواع و مثال های متفاوتی دارند که با هم بررسی می کنیم .

انواع لوله آب

1) لوله آب های گالوانیزه G.L:

در واقع به معادل آهنی که با فلز روی پوشانده شده باشد ، گالوانیزه گفته میشود . لوله آب های گالوانیزه در زبان بازاری به لوله آب های آهنی سفید نیز شناخته شده اند. فرایند روکشی روی بر آهن ، به عمل گالوانیزاسیون مشهور است که موجب حفظ فلز از اکسایش و خورندگی می شود . نکته قابل توجه این است که این خاصیت حتی پس از شکسته شدن پوشش گالوانیزه نیز باقی میماند.

لوله آب های گالوانیزه

این لوله آب ها از ورقه های فولادی نرمی که مفصل آن ها به هم جوش خورده ، ساخته شده و با قطر های 12 میلی متر الی 15 سانتی متر در دسترس هستند. این لوله آب ها قابلیت شکل پذیری و اتصال آسان را دارا و برای انتقال مایعات بسیار مناسب هستند. متوسط عمر این لوله آب 10 سال می باشد.

لوله آب های گالوانیزه به 2 دسته آهنی و فولادی تقسیم میشوند . نوع آهنی آن به 2 صورت سنگین و سبک ساخته می شود . این نوع لوله آب از نوع فولادی آن سنگین تر و مقاومت بیشتری دارد . از طرفی لوله آب های فولادی علاوه بر سبک بودن در اثر مجاورت با آب سخت تر میشوند .

2) لوله آب های چدنی:

این نوع لوله آب با مقاومت بالا و طول عمر زیاد معمولا در سیستم های توزیع شهری و فاضلاب مورد استفاده قرار میگیرد . لوله آب های چدنی به علت ضخامت زیاد صدا را تا حد زیادی کاهش میدهند.مقرون به صرفه بودن ، قابلیت نصب در رو و زیر زمین ، در دسترس بودن و تطبیق پذیری با ساختمان ها از مزایای دیگر آن میباشد. این لوله آب ها 5 تا 120 سانتی متر قطر دارند و حدود 100 سال عمر مفید آن ها است. در مقابل به دلیل سنگینی زیاد، نصب و حمل آن طول میکشد ؛ همچنین در برابر مواد شیمیایی آب حساس است و زود خورده میشود.

لوله آب های چدنی

3) لوله آب های پلاستیکی :

پر کاربرد ترین و متنوع ترین لوله آب ، لوله آب های پلاستیکی هستند و مهمترین دلیل این امر، کم هزینه بودن آن است . در لیست زیر نام انواع لوله آب های پلاستیکی را گذاشته ام و در ادامه به بررسی معروف ترین های آنها می پردازیم .

1: لوله آب های پلی اتیلن PE

2: لوله آب های پی وی سی PVC

3: لوله آب پلی پروپیلن PP

4:لوله آب های ABS

5: لوله آب های CPVC

6:لوله آب های PB

7: لوله آب های پنج لایه

لوله آب های پلاستیکی

1) پلی اتیلن:

این لوله آب های تیره رنگ مقاومت خیلی خوبی از خود در برابر فشار،خوردگی، نور خورشید ، زمین لرزه و ضربه نشان داده اند. لوله های پلی اتیلن میتوانند در عین حال که بدون نشت و محکم به یکدیگر متصل شوند ؛ انعطاف پذیر نیز باشند.علاوه بر این ها هزینه تعمیر آن بسیار ارزان است.

2) پی وی سی:

این لوله آب ها از طریق چسب به هم وصل میشوند ؛ در نتیجه نسبت به سایر لوله ها سریعتر به یکدیگر متصل میشوند . لوله های پی وی سی در عین سبک بودن ، مقاومت بالایی دارند اما این مقاومت در برابر حرارت زیاد نیست و حالت و فرم خود را از دست میدهند.

لوله آب های پلاستیکی

3) پلی پروپیلن :

این لوله آب ها در 3 نوع چگالی پایین، متوسط و بالا تولید می شوند که بر خلاف لوله های پی وی سی مقاومت بالایی در برابر دما دارند . در عوض شکنندگی در برابر نور خورشید از معایب آن ها است.

برند های تولید کننده لوله آب

در این قسمت از مطلب میخواهیم با برترین برند های تولید لوله آب در ایران آشنا شویم.

پلی ران اتصال:

برند پلی ران اتصال، یکی از قدیمی ترین شرکت های تولید لوله آب است که توانسته با استفاده از متخصصان و دانش روز دنیا ، 156 نوع مختلف لوله آب تولید کند. پلی ران اتصال با شروع کار خود از اوایل دهه 50 ، با نیم قرن تلاش و پشتکار موفق به اخذ گواهی نامه ها و استانداردهای متعدد و کسب عنوان صنعت برتر کشور، در سال های 95 و 96 شد.

یزد بسپار:

شرکت یزد بسپار :کار خود را با هدف ساخت لوله آب و اتصالات پلیمری در یزد شروع کرد و توانست با تولید محصولات استاندارد و با کیفیت ، در سال 90 عنوان نخستین شرکت دارای استاندارد ملی ایران در زمینه لوله و اتصالات لوله آب پوش فیت به خود اختصاص دهد. قابل توجه است که این برند موفق به کسب گواهینامه ایزو در رضایتمندی مشتری شده است.

سوپر پایپ :

(ما همیشه آغاز گریم) شعاری بود که تحولی عظیم در صنعت لوله سازی ایجاد کرد . این شعار شرکتی بود که کار خود را با لوله آب های پنج لایه تلفیقی شروع کرد .این شرکت به عنوان اولین و تنهاترین شرکت غیر اروپایی دارنده گواهی نامه فنی اتحادیه اروپا در زمینه سیستم لوله کشی (+ 2) می باشد.

لوله آسیا:

لوله آسیا یکی دیگر از شرکت های برتر استان اصفهان در تولید لوله آب می باشد که در نسخه 2000 از شرکت ISO همان ابتدای کار شایستگی خود را با کسب گواهی 9001 نشان دهد SGS نسخه 94 از شرکت سوئیسی ISO و 9002 Benchmark استرالیایی. همچنین محصولات این برند با ضمانت 10 ساله و دارای نشان استاندارد ملی در اختیار مشتری قرار میگیرد.

گیتی پسند اصفهان:

آذین لوله سپاهان ، نیوپایپ و نیوفلکس هر سه از کارخانه های زیرمجموعه شرکت مشهور گیتی پسند اصفهان هستند . شرکت آذین لوله سپاهان با بهره مندی از دانش و ماشین آلات روز دنیا محصولات با کیفیتی را ساخته که توانسته اند استانداردهای فراوانی از جمله گواهی ایزو از آلمان، گواهی نامه انطباق محصول با استاندارد اتحادیه اروپا و کشور روسیه، اکرودیته استاندارد از سازمان ملی استاندارد ایران ، گواهی بهداشت از کشور انگلستان را در طراحی و تولید محصولات خود از جمله لوله آب دریافت کند. همچنین شرکت های نیوپایپ و نیوفلکس نیز با سابقه عالی خود توانسته اند اسم خود را به عنوان تاپ های صنعت لوله سازی ثبت کنند.

 • همه چیز درمورد لوله مانیسمان

فوریه 17th, 2021|2 دیدگاه

 • لوله های تاسیساتی

فوریه 4th, 2021|بدون دیدگاه

 • انواع محصولات نیوپایپ

ژانویه 19th, 2021|4 دیدگاه

قیمت انواع لوله آب 

در آخرین قسمت این مطلب قصد داریم نگاهی کلی به رنج قیمت انواع لوله آب بیندازیم . البته با توجه به شرایط فعلی این رقم ها همواره در حال تغییر هستند و برای اطلاع دقیق از آن ها لازم است تا با شرکت مربوطه تماس گرفته شود .

 • لوله آب های گالوانیزه:
  این نوع لوله آب بر اساس قطر و طولی که دارند در رنج 25,000 تا 29,000 تومان ( در واحد کیلوگرم) قیمت گذاری می شوند . قابل ذکر است که تمامی برند هایی که در قسمت قبل نام برده شد، در محدوده همین رنج هستند.
 • لوله آب های چدنی:
  قیمت گذاری لوله آب های چدنی در دو واحد کیلوگرم و متر انجام میشود . تقریبا تمامی برند های مطرح لیست قیمت های خود را در رنج 5,000 الی 10,000 تومان (کیلوگرم) و 200,000 الی 400,000 تومان (متر) گذاشته اند.
 • لوله آب های پلاستیکی:
  و پلی اتیلن همگی تقریبا در سایت شرکت های تاپ در PVC ، لوله آب های پروپیلن صنعت لوله و اتصالات در رنج قیمت 100,000 تا 200,000 تومان (متر) قرار گرفته اند.

هزینه های لوله آب

سخن پایانی

به عنوان جمع بندی می توانیم بگوییم که بشر توانسته با علم و دانش خود لوله آب های ابتدایی از جمله سربی و سفالی را به لوله آب های پیشرفته امروزی ارتقا دهد؛ در نتیجه سیستم های انتقال آب ساده به سیستم های پیچیده و عالی تبدیل شدند. امروزه برند های بسیاری با استفاده از تکنولوژی روز دنیا هر لحظه لوله آب های بهتری از نظر کارکرد می سازند که موجب پدید آمدن تعداد کثیری از انواع لوله شده است.

گروه تاسیسات صنعتی-ساختمانی الو آهن افتخار همکاری با برند های معتبر لوله آب را داشته و تمامی محصولات این برند ها را در زمینه تاسیسات ساختمانی را به فروش میرساند‌. شما میتوانید انواع لوله آب را هم به صورت حضوری از طریق فروشگاه که آدرس آن در سایت ذکر شده و یا غیرحضوری از طریق صفحه فروشگاه الو آهن  در سریعترین زمان ممکن خریداری کنید و بهترین قیمت و ضمانت پس از فروش را از نمایندگی رسمی تاسیسات ساختمانی تجربه کنید.