بوشن چیست؟

یکی از مهم ترین مشکلات ساختمان سازی در گذشته های دور ، نحوه انتقال آب به قسمت های مختلف ساختمان بوده است.اما امروزه دیگر به برکت وجود لوله و اتصالات ، این یک مشکل برای صنعت ساختمان سازی و لوله کشی به حساب نمی آید.

با گذشت زمان انواع اتصالات لوله آب ساخته شد که موجب انتقال ساده آب به ساختمان میشوند.یکی از پرکاربرد ترین اتصالات لوله آب بوشن ها هستند که در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی آن بپردازیم.

بوشن چیست؟

بوشن ها

بوشن نوعی از اتصالات لوله آب است که دارای شکلی ساده مانند استوانه است.برخلاف ظاهر ساده بوشن، کاربرد های زیادی داشته اما وظیفه اصلی آن اتصال دو لوله به یکدیگر در مسیر های لوله کشی است.

اگر کمی اطلاعات در مورد سیستم های لوله کشی داشته باشید؛ احتمالا این سوال برایتان پیش بیاید که بوشن چه کاربردی دارد در حالی که اتصال لوله آب ها معمولا از راه جوشکاری انجام می شود.در پاسخ به این سوال باید خدمتتون عرض کنم که بوشن نسبت به جوشکاری مزیت بزرگی دارد.

مزیت بوشن این است در صورت آسیب به لوله ها، تعمیر آنها بسیار آسان تر از حالت جوشکاری خواهد بود.

ساختار بوشن

همانطور که اشاره شد ، بوشن را میتوان یک استوانه در نظر گرفت که از هر دو طرف و از قسمت داخلی خود، دارای رزوه است.رزوه کاری بوشن ها بر اساس گام دنده های روی لوله انجام می شود به طوری که باید گام دنده های روی لوله و گام دنده های بوشن بر هم منطبق باشد.

در هنگام استفاده از بوشن ها حتما باید رزوه کاری به درستی مورد توجه قرار بگیرد و در صورتی که نکات رزوه کاری درست عمل نشود ممکن است لوله ها از یکدیگر جدا شوند و یا سیالات موجود در لوله به بیرون از فضای لوله نفوذ پیدا کنند که این امر ممکن است مشکلات مالی و جانی به همراه داشته باشد.

بوشن

مزایای بوشن 

همانطور که گفته شد بوشن کاربرد زیادی در سیستم های لوله کشی دارد.دلیل این امر وجود مزایایی نسبت به جوشکاری و دیگر اتصالات لوله آب دارد.البته بوشن ها در جنس های فلزی و پلاستیکی تولید می شوند که احتمالا خواص متفاوتی داشته باشند اما از جمله مزایای کلی بوشن ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن کاربرد سریع و آسان تر نسبت به جوشکاری 
 • تعمیر آسان تر  
 • راحتی نصب لوله ها با استفاده از آن
 • تعویض و تعمیر آسان تر لوله هایی که از بوشن ها برای اتصال بهره برده اند.

نکات مهم در استفاده از بوشن

در هنگام تولید بوشن های فلزی بهتر است از لوله های بدون درز استفاده شود. در این صورت چنانچه سیالات موجود در لوله، به لوله ها فشاری وارد کنند،  لوله دچار شکستگی نمی شود.

علاوه بر کاربرد این اتصال لوله آب در اتصال لوله ها به صورت افقی، لوله هایی که در داخل چاه های عمیق مورد استفاده قرار می گیرند نیز می توانند با بوشن به یکدیگر متصل شوند.

در استفاده از بوشن ها به صورت عمودی، باید این قابلیت را داشته باشد که بتواند  وزن پمپ، کابل و سیال و ضربات پمپ شناور را به خوبی تحمل نماید.

بوشن

انواع بوشن ها از نظر جنس

به طور کلی بوشن ها در دو جنس فلزی و پلاستیکی ساخته میشوند.این دو دسته دارای انواع مختلفی بوشن هستند که کارکرد متفاوت دارند به طوری که نحوه نصب و لوله های بکارگیری در آن متفاوت هستند.در ادامه مقاله به بررسی تمام انواع بوشن ها خواهیم پرداخت.

انواع بوشن فلزی

۴ نوع بوشن در دسته انواع بوشن فلزی قرار می گیرند که شامل موارد زیر میشوند.

۱)بوشن ساده:

اگر دو لوله آب دارای قطر های یکسان بوده و در راستای یکدیگر هستند، نوع ساده برای اتصال آنها به کار گرفته می شود.معمولا این نوع ها از جنس چدن بوده و دارای شکل استوانه ای هستند.دنده های داخل بوشن ساده موجب اتصال لوله آب ها به یکدیگر میشوند.

۲)بوشن تبدیل:

نوع تبدیل دارای دو سر با اندازه و قطر های مختلف است.در نتیجه مشخص است که این نوع بوشن در اتصال دو لوله آب با قطر های مختلف کاربرد دارد.

۳)بوشن روپیچ توپیچ:

این نوع شباهت زیادی با بوشن ساده دارد.تنها تفاوتی که میان این دو نوع بوشن وجود دارد وجود دنده های خارجی در بوشن روپیچ توپیچ است.در صورتی که دو لوله از نظر مکان دنده ها دارای اختلاف باشند، میتوان از نوع روپیچ توپیچ برای اتصال آنها استفاده کرد.

بوشن فلزی

۴)بوشن پرسی :

از بوشن پرسی برای متصل کردن دو لوله پنج لایه‌ی هم قطر، غیر هم قطر، هم راستا و یا غیر هم راستا به یکدیگر استفاده می شود. این نوع بوشن از اتصالات پرکاربرد در صنعت لوله کشی ساختمان می باشد که به صورت های زیر به کار گرفته می شود:

 1.  بوشن ساده: هردو طرف به صورت پرسی و با سایز برابر
 2. بوشن روپیچ توپیچ: یک سر آن پرسی و سر دیگر آن به صورت روپیچ توپیچ
 3.  بوشن تبدیل:دو سر  دارای سایز متفاوت.

علت پرسی خواندن این نوع بوشن، از این جهت است که در ساختار آن به جای مهره از حلقه ای استیل استفاده شده، که این حلقه ی استیل در هنگام نصب پرس شده و آب بندی ایمن و مطمئنی را به وجود می آورد.

بوشن های پلاستیکی

دو نوع بوشن در لیست انواع بوشن پلاستیکی یا همان پی وی سی قرار میگیرند.

۱)بوشن یک سر دنده:

از این نوع میتوان برای اتصال لوله های PVC استفاده کرد.کاربرد این نوع تنها در لوله آب ها خلاصه نمیشود بلکه در لوله های برقی نیز کاربرد دارد.از جمله مزایای این نوع می توان موارد زیر را نام برد:

 • سهولت در نصب
 • عدم زنگ زدگی 
 • طول عمر بالا
 • قیمت مناسب

۲)بوشن دو سر کوپل تخت:

نوع تخت تعمیری در شبکه به منظور تعمیر شکستگی ها با وجود فضای بسیار کم و همچنین افزایش و ایجاد انشعابات جدید کاربرد دارد .

بوشن پلاستیکی

خرید بوشن 

 گروه تاسیسات صنعتی ساختمانی الوآهن با تجربه چندین سال خدمت ، افتخار فروش محصولات متنوع در زمینه تاسیسات ساختمانی از جمله انواع بوشن ها را دارد.

شما میتوانید برای خرید انواع بوشن در برند های مختلف ، هم به صورت حضوری از طریق فروشگاه که آدرس آن در سایت ذکر شده است؛ و یا غیر حضوری از طریق صفحه فروشگاه در سریع ترین زمان ممکن اقدام کنید و بهترین قیمت و ضمانت پس از فروش را از گروه الوآهن تجربه کنید.