سیستم های لوله کشی ساختمانی

از چیزهایی که در دنیای ساخت و ساز اهمیت ویژه ای دارد ،لوله کشی میباشد. سیستم های لوله کشی ساختمانی تنوع زیادی دارد که در ادامه این مطلب قصد داریم‌ به بررسی انواع سیستم های لوله کشی و مزایا و معایب هر کدام بپردازیم.

انواع سیستم های لوله کشی آب ساختمانی

اهداف سیستم های لوله کشی ساختمانی

سیستم های لوله کشی ساختمانی همچون خدمات دیگر وظیفه و هدفی دارد تا مورد استفاده قرار بگیرد. به طور کلی ۲ هدف برای سیستم های لوله کشی ساختمانی وجود دارد. هدف اصلی آن نیز انتقال مایعات به ویژه آب  و گاز ها به داخل و خارج ساختمان است که به ۲ صورت انجام میشود.

  1. وارد کردن آب مورد نیاز به داخل ساختمان برای مصرف افراد.
  2.  خارج کردن آب استفاده شده و فاضلاب به بیرون ساختمان

انواع سیستم های لوله کشی ساختمانی

به طور کلی سیستم های لوله کشی ساختمان به دسته های سنتی، انشعابی، کلکتوری تقسیم می شوند که هر کدام ویژگی های خاص خود را داشته و کاربرد های مهمی در صنعت ساخت و ساز امروزی دارند . در ادامه هر کدام از سیستم های لوله کشی  را معرفی  و با یکدیگر مقایسه می کنیم .

سیستم های لوله کشی

1) سیستم لوله کشی سنتی:

همانطور که از نامش پیداست ، سیستم لوله کشی ساختمانی از نوع سنتی اولین سیستم لوله کشی محسوب میشود که در بیشتر ساختمان های قدیمی به کار گرفته شده است. در این سیستم معمولا از لوله آب های فلزی استفاده می شد که به آن  قبلا در مقاله بررسی لوله آب و انواع آن ، اشاره کرده ایم.

از این رو به دلیلی سنگینی لوله های فلزی ، نصب سیستم لوله کشی سنتی  در ساختمان بسیار دشوار بود و با گذر زمان لوله ها زنگ زده و از بین میرفتند. به این دلیل امروزه دیگر از سیستم لوله کشی ساختمان سنتی بهره گرفته نمیشود.

2) سیستم لوله کشی ساختمانی انشعابی:

در این سیستم لوله ها طوری طراحی شده اند که انشعاباتی از لوله اصلی شکل گرفته و هر کدام به بخش های مورد نظر در ساختمان میروند و پس از اتمام کار خود دوباره به یکدیگر می پیوندند. در واقع بین لوله کشی آب و سرد تفاوتی وجود ندارد به طوری که انشعابی که وظیفه انتقال آب گرم را دارا است،  با عبور از وسیله ای حرارتی آب داخل خود را گرم می کند. قابل توجه است که در گذشته از لوله های فلزی در سیستم لوله کشی ساختمانی انشعابی استفاده می شد ولی امروزه  لوله های پلیمری به کار گرفته میشوند.

سیستم های لوله کشی ساختمانی انشعابی

سیستم های لوله کشی

سیستم لوله کشی ساختمانی انشعابی به ۲ صورت میتواند انجام بگیرد.

روش توکار:

در این روش انشعابات لوله از زیر مصالح ساختمانی عبورمیکنند.

روش روکار:

بر خلاف روش توکار ، در این روش انشعابات لوله از روی دیوار ساختمان عبور کرده اند.

3) سیستم لوله کشی ساختمانی کلکتوری:

در این سیستم که شباهت جزئی به سیستم لوله کشی ساختمان انشعابی دارد ، وسیله ای به نام کلکتور همه کاره است . حتی به همین دلیل نام کلکتوری را بر روی این سیستم گذاشتند .

قوانین این سیستم بسیار به روز تر و پیشرفته تر از دو سیستم قبلی میباشد . در این سیستم لوله اصلی آب وارد کلکتور شده و در آن انشعاباتی با وظایف مختلف ایجاد می شود. انواع مختلفی از کلکتور ها که برای ساختمان های متنوع طراحی شده اند در بازار یافت می شوند. همچنین تعداد استفاده از آن در یک ساختمان به عوامل مختلفی بستگی دارد .

سیستم های لوله کشی ساختمانی کلکتوری

سیستم های لوله کشی

سیستم لوله کشی کلکتوری به ۲ صورت کف ساختمانی و زیر سقفی نصب میشود. در ابتدا سیستم لوله کشی ساختمانی کلکتوری به صورت کف ساختمانی انجام می گرفت ولی امروزه در ساختمان های نوساز بیشتر از روش زیر سقفی بهره گرفته میشود.

مقایسه انواع سیستم های لوله کشی ساختمانی 

در ادامه قصد داریم ۳ سیستم ذکر شده را از لحاظ های سرعت ، قیمت و کیفیت با یکدیگر مقایسه کنیم و بهترین روش را انتخاب کنیم.

کیفیت

مطمئنا واضح است که کیفیت سیستم لوله کشی ساختمانی کلکتوری بالاتر از سایر سیستم ها است وگرنه از آن در ساختمان های مدرن امروزی استفاده نمی شد . در راستای مقایسه کیفیت لازم است ۳ المان را در نظر بگیریم‌.

1) طول عمر:

به دلیل توانایی نصب شدن سیستم لوله کشی ساختمانی کلکتور به صورت زیر سقفی ، فشاری بر روی لوله ها از جانب مصالح ساختمانی ایجاد نمیشود . در نتیجه عمر آن افزایش یافته و از کیفیت بالاتری برخوردار میشود .

کیفیت سیستم های لوله کشی

سیستم های لوله کشی

2) سرعت و فشار آب:

در سیستم لوله کشی ساختمانی کلکتوری از لوله های لایه ای استفاده میشود . به این دلیل سرعت و فشار آب کاهش پیدا نمیکند .

3) دسترسی راحت به لوله ها:

به دلیل عدم مزاحمت مصالح ساختمانی در صورت نیاز میتوان راحت به لوله ها دسارسی پیدا کرد و آن هارا تعمیر کرد .

سرعت نصب

از میان سیستم های لوله کشی ساختمانی گفته شده ، سیستم لوله کشی انشعابی به صورت روکار سرعت نصب بالاتری دارد. از این روش هم در ساختمان در حال ساخت و هم در ساختمان کامل میشود استفاده کرد. به علت نصب راحت بر روی دیوار ، سرعت سیستم لوله کشی انشعابی  به صورت روکار بیشتر و همچنین کم هزینه تر خواهد بود. اما عیبی که این روش دارد این است که لوله ها در سطح خانه دیده میشوند . البته در این راستا برخی افراد برای زیبایی از روکش هایی استفاده میکنند که سطح لوله ها را پوشانده و موجب زیبایی می شود.

سیستم های لوله های کشی ساختمانی

سیستم های لوله کشی

هزینه

اگر بخواهیم در نگاه اول بسنجیم ، سیستم لوله کشی ساختمانی انشعابی از نوع روکار هزینه ی کمتری در ابتدا به شما تحمیل میکند . دلیل آن نیز برای انجام آن به متراژ کمتری از لوله نیاز است. ولی اگر کمی آینده بین باشیم میتوانیم به سیستم لوله کشی ساختمانی کلکتوری اشاره کنیم زیرا علاوه بر نیاز به متراژ کمی به لوله به دلیل وجود لوله های لایه ای یک دست، از کیفیت بالاتر و طول عمر بیشتری برخوردار است. در نتیجه مقدار هزینه های شما در بلند مدت بسیار کاهش پیدا میکند .

بهترین سیستم برای لوله کشی ساختمان کدام است؟

در این مقاله ما سعی کردیم انواع سیستم های لوله کشی ساختمانی را معرفی کنیم و مزایا و معایب هر کدام را به اطلاع شما برسانیم ولی انتخاب بهترین سیستم به اولویت بندی خود شما از المان های گفته شده بستگی دارد. البته شکل سازه یا ساختمان نیز اهمیت ویژه ای دارد.

انواع سیستم های لوله کشی در داخل ساختمان:

در این قسمت از مقاله قصد داریم به بررسی انواع سیستم های لوله کشی که در داخل یک ساختمان مسکونی و یا تجاری به کار برده میشود، بپردازیم. با توجه به کاربرد مختلف آب در ساختمان نمیتوان با یک سیستم لوله کشی تمام مناطق ساختمان را پوشش دهی کرد . در ادامه با ما همراه باشید اطلاعاتی در مورد  این سیستم ها کسب کنیم .

سیستم لوله کشی فاضلاب

از سیستم لوله کشی فاضلاب برای جمع آوری ضایعات مواردی همچون آشپزخانه، حمام، سرویس بهداشتی و… استفاده میشود. سیستم لوله کشی فاضلاب پس از جمع آوری به رایزر اصلی فاضلاب رفته و از ساختمان خارج میشود.

انواع سیستم های لوله کشی در ساختمان

سیستم های لوله کشی

در این سیستم از لوله های زیر که برای این کار بسیار مناسب تر از سایر لوله ها هستند استفاده میشود.

  1. لوله های پلی اتیلنی
  2. لوله و اتصالات پلیکا
  3. لوله های پوش فیت

سیستم های لوله کشی فاضلاب دارای ۳ نوع اصلی میباشد.

۱) سیستم های جاذبه:

در این نوع سیستم از شیب طبیعی زمین به خوبی استفاده شده و فاضلاب به راحتی به شبکه فاضلاب ریخته میشود. این نوع بسیار متداول است و در اماکن دارای سفره آبی کم به کار گرفته میشود.

۲) سیستم های کم فشار:

این سیستم دارای یک پمپ الکترونیکی در محفظه داخل خود میباشد که آن جایگزینی مناسب برای سیستم های جاذبه تبدیل کرده است. همچنین خطوط فشار کوچکی که از قبل در زمین نصب شده اند به رسیدن ضایعات به فاضلاب کمک میکنند‌.

۳) سیستم های مکنده:

سیستم بعدی از برق بهره می گیرد و با استفاده از خاصیت مکنده ای که دارد ضایعات را به فاضلاب انتقال میدهد . از این سیستم در مکان های خاص استفاده میشود .

سیستم لوله کشی آبرسانی سرد و گرم

وظیفه اصلی این سیستم انتقال آب ها برای مصرف آن در حمام ، سرویس بهداشتی ، آشپزخانه و … میباشد که لازم است مکانیزم پیچیده برای پاک نگه داشتن آن به کار برد . در این راستا برای سیستم لوله کشی آبرسانی از لوله های گالوانیزه ، پلی اتیلن ، پلی پروپیلن تک لایه و لوله های پنج لایه استفاده میکنند.

جمع بندی

تنوع ساختمانی در دنیای مدرن امروزی بسیار زیاد است به طوری که هر ساختمان یک سیستم لوله کشی مختص خود را دارد . سیستم های لوله کشی ساختمانی که در این مطلب به بررسی آن ها پرداختیم از جمله موارد پر کاربرد هستند که متخصصین این حوزه  معمولا از آن ها  استفاده میکنند. باید خدمتتون عرض کنم که داشتن اطلاعات کافی برای ایجاد یک سیستم خوب برای ساختمان ضروری است که ما تمام تلاش خود را برای انتقال آن به کار گرفتیم تا برای شما مفید واقع شود.