انواع شیرآلات آب

یکی از مهم ترین مشکلات ساختمان سازی در گذشته های دور ، نحوه انتقال آب به قسمت های مختلف ساختمان و وجود منبع آب در داخل خانه بوده است.اما امروزه دیگر به برکت وجود لوله و اتصالات ، این یک مشکل برای صنعت ساختمان سازی و لوله کشی به حساب نمی آید.

با گذشت زمان انواع اتصالات لوله آب ساخته شد که موجب انتقال ساده آب به ساختمان میشوند.یکی از پرکاربرد ترین اتصالات لوله آب شیرآلات آب هستند که با استفاده از ان ها میتوان به آب لوله کشی شده در داخل ساختمان دسترسی پیدا کرد.

در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی انواع شیرآلات آب بر اساس المان های مختلف بپردازیم.در ادامه با گروه صنعتی الوآهن همراه باشید.

انواع شیر آب

انواع شیرآلات آب بر اساس طراحی

شیرآلات آب تک دستگیره:

این نوع شیرآلات طرحی ساده و عاری از هر نوع پیچیدگی دارند. در استفاده از این شیرآلات آب برای باز و بسته کردن آب از یک دستگیره استفاده می شود.  شیرآلات آب تک دستگیره برای مکان هایی که نیاز به آب گرم نمی باشد مناسب می باشند.

شیرآلات آب دو دستگیره:

شیرآلات آب دو دستگیره دارای دو دسته برای استفاده از آب گرم و آب سرد هستند. آنها رایج ترین نوع شیر آب محسوب می شوند که توسط آنها می توان آب گرم و سرد را استفاده نمود.

شیرآلات آب دستگیره دار

شیرآلات آب هوشمند:

شیرآلات هوشمند مجهز به سنسور بوده و فاقد دستگیره برای باز و بسته کردن آب می باشند. نحوه عملکرد آنها بدین صورت است که وقتی دست در مسیر دید سنسور قرار می گیرد به صورت خودکار آب باز می شود و هنگام دور کردن دست، جریان آب قطع می شود.

شیرآلات آب دیجیتال:

این دسته از شیرآلات مجهز به یک صفحه دیجیتال برای کنترل ورود و خروج آب و تنظیم دمای آن می باشد. این صفحه دیجیتال حجم آب و درجه حرارت آن را بر اساس سانتی گراد نشان می دهد.

انواع شیرآلات قطع و وصل آب

این شیرها برای قطع جریان در یک لوله و یا یک بخش از خط انتقال بکار می روند و معمولا پس از هر انشعاب پیش بینی میگردند. شیرهای قطع وصل به دو شکل کشویی و پروانه ای هستند:

شیر کشویی:

باز و بسته شدن شیر کشویی با کمک میله و اهرمی به صورت دستی یا به کمک الکتروموتوری انجام می گیرد. با دوران اهرم، کشویی شیر بالا و پایین رفته و جریان آب را قطع و وصل می کند.

شیر پروانه ای:

گونه ای از شیرهای صنعتی است که در آن از یک دیسک دایره ای یا مستطیلی که امکان چرخش حول محور خود را دارد، جهت کنترل یا انسداد مسیر جریان سیال استفاده می شود.

انواع شیرآلات آب بر اساس نوع عملکرد

شیرآلات آب چشمی:

امروزه در اکثر ساختمان ها به علت کمبود آب، گرایش به سمت استفاده از شیرآلات آب چشمی افزایش یافته است. این شیرآلات به شیرآلات سنسوردار، الکترونیکی، اتوماتیک و مادون قرمز معروف هستند و بر اساس جدیدترین تکنولوژی به بازار عرضه می شوند.

فعالیت سنسورهایی که در این شیرها تعبیه شده اند بر اساس نور مادون قرمز است. به محض قرار گرفتن دست در زیر سنسور، آب شیر به طور خودکار باز  و با دور کردن دست، آب قطع می شود.

این شیر آب ها بیشتر در مکان هایی نظیر فرودگاه ها، بیمارستان ها، کلینیک ها، سازمان های دولتی، هتل ها و … نصب می گردند و منجر به کاهش مصرف آب و جلوگیری از انتقال باکتری های پوستی در اثر برخورد با شیر می شوند.

در منازل نیز از شیرآلات الکترونیکی در دستشویی و آشپزخانه استفاده می شود. 

شیرآلات آب چشمی

شیرآلات آب پیسوار:

شیرآلات آب پیسوار نقش یک رابط را بین شیر آب مخلوط و لوله کشی ایفا می کنند. آنها به منظور قطع جریان آب هنگام خراب شدن شیرهای مخلوط و تعمیر آنها نصب می شوند. جنس این شیرآلات آب اغلب از برنج است که با نیکل یا کروم آبکاری شده و یا ممکن است با پلاستیک های فشرده ساخته شوند.

در حال حاضر تولیدکنندگان شیرآلات آب یک فیلتر درون شیرهای پیسوار قرار می دهند. این فیلتر از جنس استیل ضد زنگ است و مانع از ورود ناخالصی ها به داخل شیر می شود. شیرآلات آب پیسوار به منظور پر کردن سیفون ها مورد استفاده قرار می گیرند.

شیرآلات آب پدالی:

شیرهای بهداشتی پدالی غیر لمسی هستند و نیازی به باتری و انرژی برق برای استفاده ندارند. آنها انتخاب مناسبی برای اماکن عمومی مانند مدارس، مساجد، ادارات، هتل ها، رستوران ها و … به شمار می آیند.

هنگام استفاده از شیرآلات آب پدالی دست با شیر برخورد نمی کند و در نتیجه احتمال انتقال بیماری های پوستی و واگیردار کاهش می یابد. علاوه بر آن این شیرآلات آب را به سرعت قطع می کند و در نتیجه منجر به صرفه جویی در مصرف آب می گردد.

امروزه شیرآلاتی که به صورت پدالی ساخته می شوند قابلیت تنظیم دمای آب و مقدار مصرف را دارند و از پدال جمع شونده به منظور تمیزکاری آسان برخوردار هستند. 

شیرآلات آب پدالی

شیرآلات آب اهرمی:

شیرآلات اهرمی از جمله رایج ترین و پرکاربردترین شیرآلات آب در صنعت ساختمان سازی می باشند. آنها از نظر کارایی و بهداشتی بودن نسبت به شیرهای معمولی در سطح بالاتری قرار دارند.

این شیرآلات آب را می توان به آسانی استفاده کرد و تنها با استفاده از اهرم جریان آب را قطع و وصل نمود. علاوه بر آن با حرکت اهرم به سمت چپ یا راست، دمای آب و میزان گرمی یا سردی آن قابل کنترل است. شیرهای بهداشتی اهرمی در دو نوع پایه بلند و پایه کوتاه به بازار ارائه می شوند و مشتریان می توانند با توجه به طراحی مکان مورد نظر نسبت به خرید آن اقدام نمایند.

اصولاً این نوع شیرها در حمام و سرویس بهداشتی نصب می شوند اما بر اساس سلیقه نیز می توان آنها را در آشپزخانه به کار برد. 

انواع شیرآلات آب اهرمی:

 • شیرآلات آب توپی (تک اهرمی):

شیرهای آب توپی بیشتر در آشپزخانه کاربرد دارند. این نوع شیرهای آب اولین نوع شیرهای بدون واشر هستند که با یک اهرم کار می‌کنند. بدین شکل که اهرم به دور یک کلاهک توپی که در بالای بدنه اصلی قرار گرفته می‌چرخد.

این اهرم تکی یک توپ پلاستیکی یا فلزی که داخل بدنه شیر قرار گرفته را کنترل می‌کند. با همین اهرم تکی شدت و دمای آب تنظیم می‌شود. به خاطر تعداد قطعاتی که در این نوع شیر به کار رفته است، شیرهای توپی بیشتر از سایر شیرآلات آب بدون واشر چکه می‌کند.

شیرآلات آب اهرمی

 • شیرآلات آب دیسکی(تک اهرمی):

شیرآلات بهداشتی سرامیکی نسل جدیدی از شیرآلات ساختمانی لوکس و مدرن هستند. این شیرآلات نیز از انواع تک اهرمی هستند. اهرم آنها روی یک بدنه استوانه ای شکل عریض سوار شده است. شیرآلات آب دیسکی  عمل اختلاط آب سرد و گرم را در داخل یک مخزن انجام می دهند که به آن کارتریج تعادل فشار گفته می شود.

در انتهای این مخزن دو دیسک سرامیکی وجود دارد که با حرکت بالا و پایین شدت فشار آب را کنترل می‌کند. همچنین چرخش اهرم به سمت چپ و راست برای تنظیم دمای آب طراحی شده است. این شیرآلات آب دارای کیفیت بالایی هستند و نسبت به دیگر انواع عملکرد بهتری دارند درنتیجه نیاز کمتری به تعمیر خواهند داشت.

 • شیرآلات آب کارتریجی (دو اهرمی):

شیرآلات آب کارتریجی از انواع دو اهرمی هستند و ظاهری کاملاً شبیه شیرآلات فشاری دو اهرمی را دارند. تنها تفاوت آنها در این است که شیرآلات آب کارتریجی از نوع بدون واشر و شیرآلات فشاری از نوع واشر دار هستند. اما با وجود شباهت ظاهری، در هنگام استفاده به راحتی می‌توانید متوجه تفاوت عملکرد آنها شوید.

زیرا شیر های فشاری در هنگام چرخاندن اهرم نیاز به اعمال فشار بر روی واشر دارند. به عبارتی دیگر خروج آب از شیر به راحتی شیرآلات آب کارتریجی انجام نمی‌شود. اما در شیرآلات کارتریجی با کوچکترین چرخش اهرم امکان قطع و یا وصل شدن جریان آب وجود دارد.

 • شیرآلات آب فشاری (دو اهرمی):

شیرهای فشاری از جمله شیرآلاتی هستند که واشر دارند و همچنین از جمله قدیمی‌ترین شیرآلات آب ساختمانی به شمار می‌روند که اغلب در خانه‌های قدیمی‌تر دیده می‌شود، هرچند امروزه این شیرها با تغییراتی در ساختمان‌های جدید نیز به کار می‌روند.

این نوع شیرآلات آب ساختمانی از جمله ارزان‌ترین شیرهای آب هستند که در عین حال بیشتر از سایر شیرهای آب مشکل چکه کردن آب خواهند داشت.

شیرهای فشاری از دو اهرمی که آب سرد و گرم را جدا می‌کنند شناخته می‌شوند و معمولا باید برای بستن یا باز کردن آن فشار بیشتری نسبت به سایر شیرهای آب به آن‌ها وارد شود چرا که با واشر کار می‌کنند.

شیرآلات آب مدل دو فلکه ای:

شیرآلات دو فلکه ای که جزء شیرآب های قدیمی و سنتی می باشند مجهز به دو دسته برای خروج آب گرم و آب سرد هستند.

در حال حاضر با ورود شیرآلات آب متنوع در بازار، کارخانجات تولید شیرآلات دو فلکه ای را متوقف نموده اند زیرا کمتر کسی علاقمند به استفاده از آنها در خانه خود می باشد. نصب این نوع شیرها نیز نسبت به سایر شیر آب ها سخت تر است.

شیرآلات دو فلکه ای

انواع شیرآلات آب بر اساس رنگ و جنس

 • روی:

این نوع شیرآلات آب از جنس ترکیبی از روی و مس تهیه می‌شوند و اغلب در رنگ نقره‌ای عرضه می‌گردند. این نوع شیرآلات آب در بیشتر مواقع مورد استفاده قرار می‌گیرند چرا که خیلی سریع و راحت زنگ نمی‌زنند و کیفیتشان از بین نمی‌رود.

 • مس:

شیرآلات آب مسی نیز اغلب رنگ تیره ای دارند اما در عین حال بسیار شیک و جذاب هستند و بیشتر مناسب سینک‌های کلاسیک هستند. برای اینکه این نوع شیرآلات همیشه زیبا و چشمگیر باقی بمانند باید مرتب تمیز شوند. این نوع شیرآلات آب مناسب آشپزخانه‌هایی است که خیلی نور زیادی ندارند.

 • برنز:

شیرآلات آب برنزی اغلب رنگی تیره دارند و چهره‌ای متفاوت به آشپزخانه می‌بخشند. شیرآلات برنزی بسیار زیبا و شیک هستند اما نیاز به تمیز کردن مداوم دارند.

 • استیل ضد زنگ:

شیرآلاتی که از جنس استیل ضد زنگ هستند چهره‌ براقی دارند و به راحتی تمیز می‌شوند. اما باید دقت داشته باشید که به خوبی از آن محافظت کنید چرا که ممکن است روی آن خش بیفتد بنابراین برای تمیز کردن آن نباید از اجسام سخت مانند سیم ظرفشویی یا هر وسیله دیگری استفاده کرد.

 • پلاستیکی:

شیرآلات آب پلاستیکی ارزان‌ترین نوع شیر آب برای خانه هستند اما از سوی دیگر در رنگ‌های متنوعی عرضه می‌شوند. اما امکان خراب شدن و شکستن این نوع شیرآلات آب نسبت به سایر شیرآلات معرفی شده بیشتر است. هرچند از سوی دیگر اندازه شیرآلات دیگر نیاز به تمیز شدن و مراقبت نخواهد داشت.

انواع شیرآلات کنترل آب

این شیرها در محل هایی استفاده می شوند که هدف کنترل و تنظیم جریان آب در لوله باشد. این کنترل و تنظیم ممکن است شامل دبی، فشار و یا سرعت جریان آب در لوله باشد.

این نوع از شیرها با فرمان گرفتن از کنترلر باز یا بسته می شوند و دخالت مستقیم انسان در آن وجود ندارد و نیروی مورد نیاز برای باز و بسته کردن شیر به صورت الکتریکی، هیدرولیکی و یا پنوماتیکی است.

 • شیر یک طرفه:

این نوع از شیرها برای یکسو کردن جهت جریان آب یا فاضلاب به کار می روند، و ساختار این شیرها به گونه ای است که زمانی که آب خلاف جهت در نظر گرفته شده حرکت می کند باعث بسته شدن مسیر بشود.

معمولاً در ایستگاه های پمپاژ بعد از پمپ از این نوع از شیرها استفاده می شود تا از ضربه قوچ جلوگیری نماید.

انواع شیرآلات کنترل آب

 • شیر فشارشکن:

گاهی اوقات سیستم انتقال جریان در مسیرهایی قرار می گیرد که دارای شیب بسیار زیادی می باشد لذا در پست ترین قسمت از خط لوله مسیر مورد نظر فشار بسیار زیادی به وجود می آید که اگر این فشار کنترل نشود باعث به وجود آمدن صدمات زیادی از قبیل ترکیدن لوله می شود.

 • شیر نگهدارنده فشار:

این شیرها در قسمت هایی به کار گرفته می شود که در اثر برداشت زیاد آب امکان کاهش فشار زیاد باشد لذا از این نوع شیرها برای تامین فشار استفاده می شود.

 • شیر اطمینان:

این شیرها مانند شیر نگهدارنده فشار است با این تفاوت که هنگام بالا رفتن فشار در لوله و درصورتی که فشار از بیشترین حد مجاز عبور کند، شیر اصلی بسته می شود و آب به صورت پساب از سیستم خارج می گردد. این شیر برای خنثی کردن ضربه قوچ نیز کاربرد دارد.

محدوده فشار کارکرد شیر اطمینان، معمولاً مرتبط با فشار قابل تحمل تجهیزات، لوله ها و دستگاه ها و یا محصولات تولیدی و همچنین مسائل مربوط با حفظ ایمنی افراد می باشد.

 • شیر کنترل دبی:

این شیرها در دو حالت مورد استفاده قرار می گیرد. حالت اول زمانی است که ما فقط یک دبی ثابت مدنظر داشته باشیم که در این حالت اگر دبی ورودی بیش از حد مجاز باشد دریچه ی آن بسته شده تا دبی به حد معین خود برسد. در صورت کم شدن دبی از حد معین خود دریچه شروع به بازشدن می کند.

حالت دوم زمانی است که دبی های مختلفی مدنظر باشد که با تنظیم دریچه دبی موردنظر به دست می آید. کنترل این دریچه هم به صورت دستی و هم به صورت کنترل خودکار انجام می شود.

انواع شیرآلات کنترل آب

 • شیر کنترل سطح آب (شیر شناور):

این نوع شیرها معمولاً در مخازن نگهداری آب کاربرد دارد. بدین صورت که گاهی اوقات ایستگاه پمپاژ آب را به مخازن موجود در بالادست پمپاژ می کند و بعد از مدتی سطح آب بالا آمده و آب سرریز می شود. برای جلوگیری از این حالت از شیرهای کنترل سطح آب استفاده می شود.

انواع شیرآلات آب بر اساس مکان نصبشیرآلات آب حمام

شیرآلات آب آشپزخانه

شیرآلاتی که در آشپزخانه نصب می شوند با توجه به علم خود به دو صورت علم ثابت و علم متحرک (شاوری) ساخته می شوند. در انتخاب شیر با علم ثابت باید ارتفاع ظرفشویی را مد نظر قرار داد. ارتفاع آبریز شیر باید به حدی باشد که به آسانی بتوان ظروف بزرگ را شست.

شیرهای ظرفشویی باید بلند و به شیلنگ و سردوش متحرک مجهز باشند. در انتخاب علم متحرک نیز باید به آسان بودن حرکت سردوش، رسوب زدایی آن و حرکت شلنگ متحرک توجه نمود.

شیرآلات آب آشپزخانه

شیرآلات آب حمام

مهمترین نکته در انتخاب شیر حمام توجه به نوع سوپاپ تغییر جهت آب است که آن را از حالت دوش به حالت وان تبدیل می کند.

این سوپاپ ها با فشار آب کار می کنند، به همین دلیل تولید کنندگان به منظور جلوگیری از ایجاد مشکل در عملکرد شیرها هنگام کاهش فشار آب، سوپاپ هایی تولید نموده اند که در حالت دوش قفل می شوند و به فشار آب وابسته نیستند.

امروزه در مناطقی که با افت فشار آب مواجه هستند از سوپاپ های قفل دار در شیرآلات استفاده می شود.

شیرآلات آب روشویی

شیرآلات روشویی باید به گونه ای طراحی شوند که طول لوله یا قسمت خروجی آب آنقدر جلو باشد که به راحتی بتوان دست ها را شستشو داد، در واقع فضای کافی برای حرکت دست ها وجود داشته باشد.

ارتفاع آن نیز باید به اندازه ای باشد که دست ها به کاسه روشویی برخورد نکنند و به راحتی بتوان شستشو را انجام داد. شیرآلاتی که در روشویی نصب می شوند باید از آب کاری و مغزی مناسب برخوردار باشند. اندازه آنها نیز استاندارد باشد تا مشکلی حین شستشو پیش نیاید.

خرید شیرآلات آب 

گروه تاسیسات صنعتی ساختمانی الوآهن با تجربه چندین سال خدمت ، افتخار فروش محصولات متنوع در زمینه تاسیسات ساختمانی از جمله انواع اتصالات لوله آب و انواع شیرآلات آب را دارد.

شما میتوانید برای خرید انواع شیرآلات آب در جنس ها و برند های مختلف ، هم به صورت حضوری از طریق فروشگاه که آدرس آن در سایت ذکر شده است؛ و یا غیر حضوری از طریق صفحه فروشگاه در سریع ترین زمان ممکن اقدام کنید و بهترین قیمت و ضمانت پس از فروش را از گروه الوآهن تجربه کنید.