قیمت لوله مانیسمان

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، لوله مانیسمان، نوعی لوله فولادی بدون درز است که در صنایع برای نصب در سیستم‌های لوله‌کشی و تأسیسات مورد استفاده قرار می‌گیرد. عوامل اصلی که قیمت لوله مانیسمان را تعیین می‌کنند، رده لوله مانیسمان و برند تولید کننده لوله مانیسمان هستند.

بهترین قیمت لوله مانیسمان

در ادامه قیمت لوله مانیسمان را در هر کدام از این عوامل بررسی خواهیم کرد. البته توجه داشته باشید که نمایندگی فروش لوله مانیسمان نیز در قیمت لوله بدون درز می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد. الو آهن می تواند بهترین گزینه شما برای خرید لوله مانیسمان با بهترین قیمت ممکن باشد.

 1) رده‌های لوله مانیسمان

واژه‌ی رده برای بیان ضخامت لوله مانیسمان استفاده می‌شود. واژه رده که با نام sch نیز شناخته می‌شود، همواره به همراه عدد یا واژه ای بیان می‌شود که با رجوع به استاندارد ASME B36.10  (مرجع تمام استانداردهای لوله) می‌توان ضخامت لوله بدون درز را بر اساس میلی‌متر استخراج نمود.

لوله مانیسمان

این رده‌ها شامل:

 •  مانیسمان رده 20
 • مانیسمان رده 40
 • مانیسمان رده 60
 • مانیسمان رده 80
 • مانیسمان رده 120
 • مانیسمان رده 160

هستند که رده‌های 20، 40، 80 بیشتر کاربرد داشته (رده 60 نیز خیلی در دنیای امروز مورد استفاده قرار نمی‌گیرد ) و رده‌های بالاتر معمولاً در اماکن فشار بالا استفاده می‌شوند. قیمت لوله مانیسمان بر اساس افزایش میزان رده لوله نیز افزایش پیدا می‌کند زیرا ضخامت و وزن لوله بالاتر می‌رود و در نتیجه قیمت لوله مانیسمان نیز افزایش می‌یابد.

قیمت لوله مانیسمان رده 20:

لوله مانیسمان رده 20 که نازک‌ترین لوله مانیسمان می‌باشد، اغلب در سیستم لوله‌کشی گاز داخل ساختمان به کار برده می‌شود. دلیل آن نیز، الزام سازمان نظام مهندسی بر استفاده از لوله مانیسمان رده 20 در ساختمان‌هایی با بیش از 5 طبقه می‌باشد.

دلیل این موضوع هم مقاومت بسیار بالای لوله مانیسمان رده 20 در برابر زلزله، نشست ساختمان یا هر آسیب دیگری است به‌گونه‌ای که حتی اگر خم هم شود، دچار شکستگی نخواهد شد. نحوه استفاده لوله مانیسمان رده 20 به صورت توکار می‌باشد. 

لوله مانیسمان رده 20

لوله مانیسمان رده 20

ویژگی لوله مانیسمان رده 20:

 • سایز آن‌ها بین 1/2 تا 6 اینچ قرار دارد
 • دارای قطری در حدود 21 تا 168 میلی‌متر هستند
 • ضخامت آن‌ها بین 2/5 تا 6 میلی‌متر است
 • قیمت لوله مانیسمان رده 20 کم‌تر از همه لوله‌های مانیسمان دیگر است.

رنج قیمت لوله مانیسمان رده 20 از 200 هزار تومان شروع شده و تا 7 میلیون تومان ادامه پیدا می‌کند.

قیمت لوله مانیسمان رده 40:

لوله مانیسمان رده 40، نسبت به  نمونه رده 20 دارای ضخامت بیشتری بوده و در صنایع حساس‌تری که نیاز به مقاومت بیشتر و لوله قوی‌تری دارند، استفاده می‌شود.

صنایعی همچون نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاه‌های حرارتی یا سیکل ترکیبی از صنایعی هستند که لوله مانیسمان رده 40 در آن‌ها بیشترین کاربرد را دارد. همچنین در صورت لزوم لوله مانیسمان رده ۴۰ را بعد از بازرسی، به روش سرد یا گرم گالوانیزه می‌کنند.

 ویژگی لوله مانیسمان رده 40:

لوله مانیسمان رده 40

لوله مانیسمان رده 40

 • قطر‌ حدودی آن‌ها 21 تا 273 میلی‌متر است.
 • سایز آن‌ها بین 1/2 تا 10 اینچ است
 • ضخامت لوله‌های رده چهل بین 2/8 تا 9/3 میلی‌متر است

 رنج قیمت لوله مانیسمان رده 40 از 300 هزار تومان شروع شده و تا 8 میلیون تومان ادامه پیدا می‌کند.

قیمت لوله مانیسمان رده 80:

لوله مانیسمان رده 80 هم نسبت به نمونه‌های قبلی از استحکام و مقاومت بیشتری برخوردار است و مانند لوله مانیسمان رده 80، در صنایع حساس و مهمی مانند نفت و گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از لوله مانیسمان رده 80 در محیط‌های روباز استفاده می‌شود و به دلیل ضخامت بیشتری که نسبت به لوله مانیسمان رده 40 دارد، دارای وزن بیشتر و همچنین مواد اولیه بیشتری است که این مورد تأثیر زیادی بر قیمت لوله مانیسمان رده 80 می‌گذارد. به همین علت تنها اگر نیاز به انتقال مواد با دما یا فشار بالا باشد، از لوله مانیسمان رده 80 استفاده خواهد شد.

ویژگی لوله مانیسمان رده 80:

لوله مانیسمان رده 80

لوله مانیسمان رده 80

 • قیمت لوله مانیسمان رده 80 نسبت به دیگر انواع بیش‌تر است
 • سایز آن‌ها از 1/2 تا 10 اینچ متغیر است
 • ضخامت این لوله‌ها بین 3/7 تا 15/9میلی‌متر متغیر است
 • قطر آن‌ها در حدود 21 تا 273 میلی‌متر است

رنج قیمت لوله مانیسمان رده 80 از 400 هزار تومان شروع شده و تا 12 میلیون تومان ادامه پیدا می‌کند.

قیمت لوله مانیسمان رده 160:

لوله مانیسمان رده 160 در صنایع بزرگ آب‌رسانی، پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها و در انتقال سیالات شیمیایی جامد و مایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معمولاً از لوله‌های مانیسمان در سیستم‌های آتش‌نشانی و موتورخانه‌هایی که دمای سیالات در آن‌ها بشدت بالا و با فشار زیاد در جریان است استفاده می‌شود که البته کلیه رده‌های لوله‌های مانیسمان در سیستم‌های آتش‌نشانی کاربرد دارند.

مناسب‌ترین لوله برای انتقال جریان بخار که از سیالات حساس به شمار می‌رود لوله مانیسمان است که می‌توان از آن استفاده کرد.

رنج قیمت لوله مانیسمان رده 160 از 600 هزار تومان شروع شده و تا 15 میلیون تومان ادامه پیدا می‌کند.

لوله مانیسمان رده 160

لوله مانیسمان رده 160

2) برند تولید کننده لوله مانیسمان

برندهای لوله مانیسمان در دو دسته قرار می‌گیرند. برندهای داخلی و برندهای خارجی.

برندهای خارجی:

 از جمله کشورهایی که علاوه بر ایران به تولید لوله مانیسمان می‌پردازند در زیر نام‌برده شده است:

قیمت لوله مانیسمان

 • چین
 • هند
 •  اوکراین
 •  آلمان
 •  روسیه
 •  اسپانیا

قیمت لوله مانیسمان چینی:

 بخش زیادی از لوله مانیسمان در ایران وارداتی بوده که عمده این واردات از کشور چین می‌باشد. لوله مانیسمان چینی در انواع ضخامت‌ها و سایزها موجود بوده و همراه با کیفیت آن، اصلی‌ترین دلایل محبوبیت آن می‌باشند.

رنج قیمت لوله مانیسمان چینی از 300 هزار تومان شروع شده و تا 8 میلیون تومان نیز ادامه دارد.

برندهای داخلی:

دو تن از پیشتازان ایرانی در تولید لوله مانیسمان، برندهای اهواز و دقیق کاوه هستند.

قیمت لوله مانیسمان اهواز:

شرکت نورد و لوله اهواز در سال 1346 و به منظور تولید انواع لوله‌های سیاه، لوله‌های گالوانیزه و … تأسیس و اندکی بعد مورد بهره‌برداری قرار گرفت. این شرکت دارای 4 کارخانه تولید لوله و 3 کارخانه پوشش دهی لوله است. رنج قیمت لوله مانیسمان اهواز از 500 هزار تومان شروع و تا 8 میلیون تومان ادامه دارد.

قیمت لوله مانیسمان

قیمت لوله مانیسمان دقیق کاوه:

گروه صنعتی کاوه دقیق ایران اولین تولیدکننده لوله‌های بدون درز یا مانیسمان در بخش خصوصی کشور است که به منظور تولید سالانه 5 هزار تن لوله بدون درز در کشور فعالیت می‌نماید و محصولات با کیفیتی را در این زمینه وارد بازار می‌کند. رنج قیمت لوله مانیسمان دقیق کاوه از 500 هزار تومان شروع و تا 3 میلیون ادامه دارد.