معرفی و بررسی انواع لوله آتش نشانی

شاید در نگاه اول به فکرتان برسد منظور از لوله آتش نشانی، همان لوله های آبی است که آتش نشانان برای خاموش کردن آتش استفاده میکنند‌؛ این تا حدی درست است اما کامل نیست. لوله آتش نشانی در ساختمان ها برای لوله کشی آتش نشانی تیز کاربرد دارند. امروزه کاربرد های این لوله ها فراگیر شده است از این رو ما تصمیم گرفتیم مطلبی در مورد انواع لوله آتش نشانی نوشته و منتشر کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی و بررسی انواع لوله های آتش نشانی

لوله آتش نشانی چیست؟

لوله آتش نشانی نوعی لوله فولادی کربنی معمولی است که برای انتقال عامل مهار آتش مانند آب یا گاز مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً به رنگ قرمز است اما لوله های دیواری سبک دارای نمای بیرونی گالوانیزه ای با ظاهری نقره ای هستند. نصب لوله های فولادی قرمز فقط به سیستم های آبپاش لوله مرطوب محدود می شود. نصب لوله گالوانیزه در سیستم های آبپاش لوله مرطوب و خشک (از جمله سیستم های آبپاش لوله پیش ساز) مجاز است.

انواع لوله آتش نشانی 

لوله آتش نشانی یکی از مهمترین و پر مصرف ترین وسایل آتش نشانی می باشد. از لوله آتش نشانی در خودروهای آتش نشانی یا وسایلی مانند قرقره و جعبه آتش نشانی نگهداری و در زمان حریق به منظور گرفتن یا رساندن آب به مکان حریق استفاده می گردد. معمولاً در آتش نشانی ها چند گروه لوله مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از :

  • لوله آتش نشانی نواری یا پارچه ای: که میتوان آنها را به صورتهای مختلف جمع کرد
  • لوله آتش نشانی لاستیکی: که بیشتر از آنها در قرقره های آتش نشانی استفاده می گردد.
  • لوله آتش نشانی خرطومی: که به منظور گرفتن آب از منابع روباز بهره گیری میشود.
  • لوله آتش نشانی فلزی : که در آتش نشانی ها به عنوان واسط آبگیری از شیرهای داخل زمین استفاده می شود.

انواع لوله های آتش نشانی

انواع مختلف لوله آتش نشانی نواری:

لوله آتش نشانی بدون آستر:

این جنس لوله اولین لوله های تولیدی برای آتش نشانی بود که از پنبه‏، کتان، کنف و…. بافته می شد. زمان بهره گیری آب از آن نفوذ و قطرات آب روی لوله نمایان می شد. در حال حاضر تولید و استفاده از آن فسخ شده است …

لوله آتش نشانی نواری آستردار:

لوله های رایج ساده آتش نشانی است که از الیاف مصنوعی تولید می شود و درون آن توسط لاستیک یا لاستیک مصنوعی و مانند آن آستر شده است. معمولاً لایه درون آن را بوسیله گرما و فشار به لایه پارچه ای  می چسبانند و تا آن را در مقابل رسوخ آب از درون محافظت نمایند، ولی روی لوله پارچه ای (ژاکت) هیچ نوع مواد اضافی بکار گرفته نشده است تا در مقابل جذب مواد آلاینده و مایعات نگهداری کند. این نوع لوله ها بعد از استفاده باید تمیز شسته و خشک گردد.

لوله آتش نشانی کوتینگ شده:

لوله آتش نشانی هستند که افزون بر لایه درون روی پارچه لوله یک ماده شیمیایی کشیده شده تا لایه اصلی(پارچه ای ) را از بیرون در مقابل جذب آب، مایعات و مواد شیمیایی محافظت کند. معمولاً این لوله ها در مقابل اصطکاک بادوام تر از لوله های معمولی عمل میکنند.

لوله آتش نشانی روکشدار:

لوله آتش نشانی می باشند که علاوه بر درون، روی لایه اصلی ( پارچه ای ) هم روکش از یک پوشش الاستومری ( لایه ای از مواد شیمیایی ) کشیده شده است و لوله از درون و بیرون در مقابل جذب مواد و مایعات آلاینده، اصطکاک و گرما مقاوم شده است. این نوع لوله معمولاً مناسب آپارات شدن است و در صورت سوراخ شدن میتوان با وسایل خاص آن را آپارات کرد. علاوه بر آن از آنجائیکه خیس نمی شود احتیاج به خشک کردن ندارد. استفاده از این لوله اغلب در مکانهائی که درصد رطوبت و بارندگی و مواد شیمیایی متعدد موجود در محل بالا می باشد استفاده می گردد.

انواع لوله های آتش نشانی

کاربرد های لوله آتش نشانی

این لوله ها با استفاده از یک سیستم مجزا از لوله کشی اصلی ساختمان، از سنسور های مخصوص بهره می گیرند تا در صورت وجود هرگونه خطر آتش سوزی اطلاع رسانی کنند و به خاموش کردن حریق بپردازند.

بسیاری از ساختمان هایی که در کشور های خارجه استفاده می شوند با استفاده از این سیستم و این لوله از خطرات آتش سوزی تا درصد بالایی جلوگیری می کنند. کارآمد بودن این سامانه باعث شده است تا بسیاری از معماران و مهندسان ایرانی نیز در پروژه های خود از لوله آتش نشانی بهره بگیرند.

اهمیت لوله آتش نشانی 

با وجود اینکه امروزه در بسیاری از ساختمان ها کپسول آتش نشانی وجود دارد و کادر شجاع آتش نشانی با تمام وجود جان خود را به خطر انداخته و برای نجات جان مردم تلاش می کنند اما مهم ترین نکته در اطفای حریق، خفه شدن آتش در نطفه است. در بسیاری از موارد تا قبل از رسیدن ماموران آتش نشانی، بخش اعظمی از خانه یا ساختمان به آتش کشیده شده است و حریق به نقاط دیگر نیز سرایت کرده است.

این سیستم با داشتن سنسور های هوشمند، آتش را در همان لحظات اولیه تشخیص می دهد و برای خاموش کردن آن شروع به آب پاشی می کند. همین موضوع باعث شده است که خسارت های آتش سوزی تا درصد زیادی کاهش پیدا کند. به همین دلیل است که استفاده از این لوله تا این اندازه محبوبیت یافته است و مورد استفاده ی بسیاری از معماران و مهندسان متخصص است.

انواع لوله های آتش نشانی

قیمت لوله آتش نشانی

قیمت لوله آتش نشانی بر اساس نوع و جنس تغییر می کند. متخصصان برای تعیین قیمت مناسب نیاز به بررسی ساختمان و لوله کشی اصلی دارند. اسپرینکلرهای این سیستم انواع مختلفی دارند. مانند اسپرینکلر های پایین زن، بالا زن، دیواری، توکار و مخفی. از میان این ها اسپرینکلر های توکار و مخفی به دلیل ظرافت و زیبایی بیشتر قیمت بیشتری دارند.

خرید لوله آتش نشانی

گروه تاسیسات صنعتی ساختمانی الوآهن با تجربه چندین سال خدمت ، افتخار فروش محصولات متنوع در زمینه تاسیسات ساختمانی از جمله انواع لوله آتش نشانی را دارد.شما میتوانید برای خرید انواع لوله آتش نشانی ، هم به صورت حضوری از طریق فروشگاه که آدرس آن در سایت ذکر شده است؛ و یا غیر حضوری از طریق صفحه فروشگاه در سریع ترین زمان ممکن اقدام کنید و بهترین قیمت و ضمانت پس از فروش را از گروه الوآهن تجربه کنید.