موارد کاربرد لوله مانیسمان

قبل از بررسی انواع کاربرد لوله مانیسمان لازم میدانم نگاهی به تاریخچه و تعریف لوله های مانیسمان داشته باشیم. لوله مانیسمان برای اولین بار توسط برادران مانیسمان اختراع شد و علت این نام‌گذاری نیز همین است.

در میان لوله‌های موجود در بازار لوله‌های بدون درز اهمیت و کاربرد بسیاری دارند. این نوع از لوله‌ها روش ساخت ویژه خود را دارند و به دلیل نبود درز در آن‌ها، در صنایع حساس به‌کاربرده می‌شوند.

در صنعت، لوله‌های مختلف اعم از لوله‌های فولادی، لوله‌های ضدزنگ (استنلس استیل)، لوله آلیاژ و لوله بویلر وجود دارد. لوله مانیسمان که به آن لوله بدون درز نیز گفته می‌شود لوله‌ای است که روش تولید و ساخت آن به نحوی است که بدنه‌ای یکدست و بدون درز دارد و هیچ نوع جوش‌کاری بر روی آن صورت نگرفته است.

لوله مانیسمان، نوعی لوله فولادی بدون درز است که در صنایع برای نصب در سیستم‌های لوله‌کشی و تأسیسات مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تولید لوله مانیسمان بر خلاف سایر انواع لوله فلزی و لوله های فولادی درزدار، از روش جوشکاری استفاده نمی‌شود.

تولید این لوله ها به شیوه مخصوصی در کارخانه انجام می‌شود. این دسته از لوله های فولادی کاربردهای وسیعی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی دارند.

انواع کاربرد لوله مانیسمان

کاربرد لوله مانیسمان در دیگ­‌های بخار

روش تولید لوله بدون درز که در دیگ بخار، مبدل‌های گرما و سوپرهیترها استفاده می­شود مانند لوله مانیسمان است اما قوانین و گرید فولاد مورد استفاده در آن نیاز به گذراندن سرتیفیکیت­های اساسی‌تری دارد. با توجه به دمای کاری، بویلرها به دو دسته لوله­ های بویلر عادی و لوله­ های بویلر دما بالا تقسیم می­شوند.

 لوله بویلر عادی عموماً در دیواره‌های خنک شونده با آب، لوله های آب بویلرها، لوله ­های بخار مورد استفاده در بویلر لوکوموتیوها، لوله­ های دود کوچک یا بزرگ و لوله­­های قوس آجری کاربرد دارد، در حالی که لوله های بویلر دما بالا عموماً برای ساخت تیوب های سوپرهیترها، تیوب های گرمکن‌ها، لوله های گاز، لوله های بخار اصلی در فشارهای بسیار بالا کاربرد دارد.

عمده لوله های بدون درز بویلرها از فولادهای کربنی و آلیاژهای فولاد ساخته می­شوند. بویلرهای فولاد کربنی و آلیاژی دما و فشار کاری متفاوتی دارند. لوله­ های مانیسمان مورد استفاده در این صنعت طبق استاندارد ASTM باید تحت تست­های اولتراسونیک قرار گرفته باشند.

کاربرد لوله مانیسمان

کاربرد لوله مانیسمان

کاربرد لوله مانیسمان در ذخیره و انتقال هیدروژن

کاربرد لوله مانیسمان در این حوزه بسیار استراتژیک است. هیدروژن به عنوان یک سوخت در صنعت و به عنوان منبع تجدیدپذیر جایگزین مناسبی برای سوخت­ های فسیلی است ولی به دلیل ویژگی­های خاص هیدروژن مانند خوردگی بالا، مخازن ذخیره‌سازی و انتقال آن باید دارای ویژگی‌های منحصر به فردی باشد که بتواند این شرایط را تحمل کند و مانع از وقوع نشتی، انفجار و همچنین خوردگی محفظه نگهدارنده شود.

پدیده تورم هیدروژنی در نتیجه نفوذ اتم هیدروژن به داخل عیوب محفظه نگهدارنده و تشکیل مولکول هیدروژن و تجمع تعداد زیادی از آن­‌ها است که باعث تورم قطعه خواهد شد. یکی از عوامل عیب در قطعه، درز جوشکاری شده است در نتیجه  برای کاهش احتمال وقوع این پدیده از لوله­ های بدون درز استفاده می­شود. 

همچنین یکی دیگر از موارد کاربرد لوله مانیسمان، قابلیت تحمل فشار بالا است، ازآنجایی‌که محفظه نگه­داری هیدروژن باید توانایی تحمل فشارهای بالا را داشته باشد، این نوع لوله بهترین انتخاب است. با توجه به استاندارد ISO 3183 سطح داخلی این لوله ­ها باید یکدست و بدون جوش باشد تا توانایی تحمل شرایط ذکر شده را داشته باشد.

کاربرد لوله مانیسمان برای ساخت تجهیزات­ هیدرولیک

لوله­ های هیدرولیک (honed tube) زیرمجموعه لوله ­های بدون درز بوده و در بسیاری از صنایع کاربرد دارند، این لوله ­ها در ساخت بسیاری انواع لوله ­های مکانیکی، سیلندرهای هیدرولیک، لوله ­های فولادی محوری، بازوهای مکانیکی و دستگاه­های اینجکشن استفاده می­شوند.

فولاد مورد استفاده برای این نوع لوله، فولاد زنگ نزن 304 و 304L هست که فولاد 304 برای کاربردهای دماپایین (در محدوده دمایی بین 426 تا 893 قطعه با افت شدید خواص مکانیکی مواجه می‌­شود) و برای دماهای بالاتر از فولاد 304L استفاده می­‌گردد. تولید این لوله­ ها عموماً به روش مانیسمان و کشش سرد انجام می‌­شود.

 مزیت مهم استفاده از کشش سرد، کیفیت بالای سطح نهایی لوله، دقت ابعادی بالا، افزایش چگالی مواد، افزایش استحکام لوله است. همچنین به دلیل اینکه فرآیند در دمای پایین انجام می­شود سطح لوله‌­ها اکسید نخواهد شد.

کاربرد لوله مانیسمان

کاربرد لوله مانیسمان

کاربرد لوله مانیسمان در صنایع دریایی

از دیگر موارد کاربرد لوله مانیسمان، صنایع دریایی است. لوله­ های بدون درز در کشتی‌سازی کاربرد بسیار زیادی دارند، از جمله در سیستم لوله‌کشی دیگ‌های بخار و قسمت­‌هایی از کشتی که در معرض دما و فشار بالا قرار دارند، استفاده می­شود.

به علت شرایط کاری سخت قطعات به کاربرده شده در کشتی، این قطعات هرچند سال یک‌بار باید تعویض شوند، تخمین زده می­شود که مصرف سالانه لوله در کشتی­ها حدود 450 میلیون تن است، به همین علت صنعت کشتی‌سازی یکی از مهم­ترین مصرف‌کنندگان لوله بدون درز هست.

علاوه بر ساخت کشتی از لوله­ های مانیسمان در دیگر صنایع دریایی مانند ساخت زیردریایی‌ها، سکوی بالگردها و فانوس‌های دریایی استفاده می­­شود. لوله ­های زیردریایی به دلیل قرار گرفتن در محیط با خورندگی و فشار بالا نیازمند استحکام و مقاومت به خوردگی خوب و تغییرات ابعادی کم می‌باشد که همین شرایط لوله­ های بدون درز را به بهترین گزینه برای این کاربرد تبدیل کرده است.

کاربرد لوله مانیسمان در صنایع نفت و گاز

نفت و گاز به عنوان بزرگ­ترین صنعت ارزی در جهان شناخته شده­ هستند. کاربرد لوله مانیسمان در این صنعت بسیار گسترده است. لوله ­های بدون درز برای کاربردهای متفاوتی از جمله صنایع بالادستی لوله‌­های نفتی (OTC)، لوله‌­های حفاری تیوبینگ و کیسینگ، لوله­‌های انتقال مایعات و گازها، لوله‌­های مورد استفاده برای پالایش نفت و گاز و مشتقات آن، لوله‌­های با مصارف تأسیساتی و…. استفاده می­شوند.

تجهیزات مورد استفاده در این صنعت به علت وجود شرایط کاری خاص از جمله دما، فشار و خورندگی بسیار بالا باید مشخصه­‌های ویژه­ای داشته باشند. لوله های مانیسمان یکی از انواع لوله‌­های مورد استفاده در این صنعت می­‌باشند.

کاربرد لوله مانیسمان

کاربرد لوله مانیسمان

خرید لوله مانیسمان 

گروه تاسیسات صنعتی ساختمانی الوآهن با تجربه چندین سال خدمت ، افتخار فروش محصولات متنوع در زمینه تاسیسات ساختمانی از جمله انواع لوله مانیسمان را دارد.شما میتوانید برای خرید انواع لوله های مانیسمان در برند های مختلف ، هم به صورت حضوری از طریق فروشگاه که آدرس آن در سایت ذکر شده است؛ و یا غیر حضوری از طریق صفحه فروشگاه در سریع ترین زمان ممکن اقدام کنید و بهترین قیمت و ضمانت پس از فروش را از گروه الوآهن تجربه کنید.